Płytki elewacyjne klinkierowe. Kiedy, dlaczego i jak warto je stosować?
Płytki elewacyjne klinkierowe wiernie odwzorowują cegłę klinkierową – co ważne, nie tylko z wyglądu. Mają też jej tak cenione walory dekoracyjne i zalety użytkowe. Przeznaczone są do stosowania m.in. na ścianach zewnętrznych budynków czy ogrodzeniach, zwłaszcza remontowanych. Niekiedy jednak wykorzystuje się je też w obiektach nowo powstających. Dowiedz się na ten temat wszystkiego, co najważniejsze.
Płytki elewacyjne klinkierowe. Kiedy warto ich użyć?
Płytki elewacyjne klinkierowe powstały po to, by umożliwić korzystanie z zalet klinkieru tam, gdzie niemożliwe lub utrudnione byłoby zastosowanie cegły. Przykładem może być termomodernizacja kilkudziesięcioletniego domu. Do grubości muru trzeba w tym przypadku dołożyć do kilkunastu centymetrów warstwy ocieplenia. Gdyby chcieć tu – jak przy nowoczesnej ścianie trójwarstwowej – wykonać także ścianę osłonową wymurowaną z cegły klinkierowej, w sumie przybyłoby dwadzieścia kilka centymetrów, tak że okna (gdyby nie zostały przesunięte) znalazłyby się w nawet 40-centymetrowej niszy. Okładzina z płytek o grubości ok. 1 cm redukuje sumaryczną grubość nowych elementów, a jednocześnie zdobi i chroni elewację i co ważne wygląda tak samo jak cegła.
Fachowcy sformułowali wobec tego ogólną zasadę, by przy nowych obiektach sięgać raczej po cegłę, a w remontowanych po płytki elewacyjne klinkierowe. Jest to na ogół rozwiązanie prostsze logistycznie i wykonawczo, a równie efektywne i efektowne. Nieraz jednak wykorzystuje się płytki także w nowych inwestycjach, gdy np. wybrana technologia budowy nie przewiduje zastosowania cegły, lub gdy jest to nie możliwe z powodów prawnych – np. wpłynęło by to na zwężenie chodnika lub zmniejszyło wymagane prawem odległości do granicy działki lub sąsiedniej zabudowy.
Płytki elewacyjne klinkierowe. Dlaczego są godne polecenia?
Popularność, jaką cieszą się płytki elewacyjne klinkierowe, ma oparcie w kilku kwestiach. Jedną z nich, choć bez wątpienia nie najważniejszą z perspektywy obiektów wznoszonych na długie dekady, jest niska cena zakupu. Istotniejsza – zwłaszcza w kontekście ścian zewnętrznych domu, narażonych stale na działanie zmiennych czynników atmosferycznych – jest ich trwałość. Tak samo jak cegła, płytki elewacyjne klinkierowe powstają z mieszaniny gliny wypalanej temperaturze ok. 1000°C. To daje im znakomitą odporność m.in. na wahania temperatury (od mrozu po wysokie temperatury), a także znikomą, zaledwie kilkuprocentową nasiąkliwość.
W niskiej nasiąkliwości klinkieru tkwi sekret niepodatności tego materiału m.in. na mróz, korozję biologiczną (grzyby, porosty, glony) i chemiczną (gazy przemysłowe, kwaśne deszcze), jak również na wnikanie zabrudzeń. Płytki elewacyjne klinkierowe mają ponadto wszystkie walory wizualne cegły, a po zastosowaniu płytek narożnych są wręcz nie do odróżnienia od cegły. Uzyskany w ten sposób efekt jest nie do przecenienia, skoro zewnętrzna szata domu jest jego wizytówką. I zachowują je przez dekady, a nawet setki lat, nie wymagając przy tym nakładów eksploatacyjnych.
Płytki elewacyjne klinkierowe. Jak je stosować?
Ponieważ płytki elewacyjne klinkierowe oferowane są zarówno w postaci podstawowej (prostopadłościennej), jak i narożnikowej, pozwalają tworzyć wątek wiernie naśladujący autentyczny mur ceglany. Wrażenie to trwa nawet wtedy, gdy są oglądane z bliska. I podobnie jak cegła mają zastosowanie zupełnie uniwersalne. Zgodnie z nazwą mogą być wykorzystywane do ochrony i zdobienia elewacji, ale też kominów, ogrodzeń, murów dekoracyjnych i innych obiektów małej architektury ogrodowej, garaży, zabudowań gospodarczych. Poza tym płytki elewacyjne klinkierowe doskonale sprawdzą się we wnętrzach, np. na ścianie, która ma być stylizowana na stary mur. Odporne m.in. na wodę, wilgoć, wysokie temperatury i wiele typów zanieczyszczeń, świetnie sprawdzą się nie tylko w salonie czy w sypialni, lecz również w kuchni lub w łazience.