Cegła klinkierowa ozdobna oferuje niezwykłe bogactwo kolorów, efektów dekoracyjnych, faktur oraz kształtów. Dzięki temu zarówno we wnętrzach, jak i w przestrzeni zewnętrznej – od elewacji przez ogrodzenia po małą architekturę ogrodową – pozwala realizować najbardziej oryginalne pomysły.
Cegła klinkierowa ozdobna – jaką wybrać? Po pierwsze oferta
Punkt wyjścia do podjęcia trafnej decyzji aranżacyjnej to oczywiście zapoznanie się z dostępnymi możliwościami. A te okazują się bardzo szerokie! Już na pierwszy rzut oka widoczne jest ogromne zróżnicowanie kolorów. Cegła klinkierowa ozdobna może mieć oczywiście ciepły odcień charakterystyczny dla gliny, od żółtego, przez pomarańcze i bardzo różnorodne czerwienie, po rozmaite brązy. Bogata okazuje się też paleta delikatnych beżów, które na nowo weszły w modę. Ale znajdziemy bez trudu również biel, liczne odcienie tak lubianej szarości, antracyt i czerń.
Kolor wcale nie musi być przy tym jednolity. Zmiennym nasyceniem tonów mieni się m.in Saturn, Classic i Rustika:
Mocniejsze cieniowanie oferują m.in Luna, Etna i Gemini:
Z kolei cegła Patoka, określana mianem klinkieru dla konesera, łączy gładkie lica z różnorodnymi efektami postarzenia – od cieniowania przez celowo nierówne krawędzie aż po wyjątkowe efekty fakturowe przypominające wytrawienia, zeszkliwienia wytopy a nawet ożużlenia (Antika, Alt Deco i Alt Classic):
Cegła klinkierowa ozdobna – jaką wybrać? Po drugie styl aranżacji
Bogactwo dostępnych możliwości sprawia, że cegła klinkierowa ozdobna może posłużyć do stworzenia aranżacji w najróżniejszych stylach, od nowoczesnego loftu po starą kamienicę i od modernistycznej willi po rustykalne siedlisko.
Ogólne zasady są proste. Szarości, a także biel, czerń oraz umiejętnie stosowana czerwień, kojarzą się ze stylem industrialnym. Aranżacja nowoczesna wchłonie te same kolory, a także modny musztardowy odcień barwy żółtej. Ze stylem rustykalnym świetnie połączą się terakotowe czerwienie oraz beże i brązy. Styl retro wymaga cegły takiej jak ta wydobywana spod tynku w starej kamienicy – z nieregularnymi plamami czerwieni, szarości, brązu oraz śladami czerni.
Jednocześnie im bardziej regularne kształty, lico gładkie, krawędzie ostre – tym bardziej współczesny lub elegancki charakter aranżacji. W efekcie ten sam odcień czerwieni w przypadku cegły z cegielni Patoka, będzie się więc prezentował znacznie bardziej retro, niż gdy uzyska go perfekcyjnie prostopadłościenna cegła maszynowa. Istotną rolę odgrywa także fuga. Im bardziej wyrazista, im silniej kontrastująca z cegłą – tym świeższy, nowocześniejszy da efekt. Z kolei im dyskretniejsza, tym mocniej będzie się kojarzyć ze starym murem.
Cegła klinkierowa ozdobna – jaką wybrać? Po trzecie kontekst
Gdy wątek ceglany jest elementem całościowego projektu domu lub mieszkania, nad spójnością kompozycji czuwa architekt. Jeśli natomiast cegła klinkierowa ozdobna ma się pojawić w przestrzeni już istniejącej, należy starannie przemyśleć elementy, z którymi nowa ściana będzie się wizualnie łączyć.
Najważniejszy to oczywiście przestrzeń. Przykładowo w niezbyt dużym salonie warto sięgnąć po kolor jasny (biel, srebrzystą szarość, beż) lub w każdym razie mało intensywny (jeśli czerwień, to rozbielona lub łącząca się w licu cegły z beżem czy szarością). Jedynie w przypadku małego fragmentu ściany z wątkiem ceglanym można pokusić się o mocniejszy kolor bez ryzyka, że najbardziej nawet efektowny mur zdominuje wnętrze. To ważne, gdyż klinkier (o trwałości rzędu setek lat) z całą pewnością nie spłowieje z wiekiem. Na zewnątrz wyrazistsze kolory sprawdzają się znacznie lepiej, aczkolwiek przy dużych płaszczyznach (np. elewacji jako całości) najlepszy okazuje się klinkier o cieniowanym czy w jakiś inny sposób zróżnicowanym licu – prezentuje się lekko i interesująco.
Pod uwagę trzeba wziąć też pozostałe elementy aranżacji. Pojawił się już przykład szarej cegły regularnej, która łatwo wykreuje w mieszkaniu nastrój industrialny. Jednak jeśli w danym wnętrzu dominuje beton architektoniczny, to lepszym pomysłem stanie się sięgnięcie np. po klinkier z Patoki – po to, by surowość i chłód betonu przełamać ciepłem materiału ceramicznego. I odwrotnie – wystrój w duchu rustykalnym może zyskać świeżość za sprawą bardzo nowoczesnej w odbiorze cegły białej, szarej czy musztardowo żółtej. Nie warto więc zamykać się w ciasnych ramach konwencji, lepiej czerpać z bogactwa cegły klinkierowej dekoracyjnej, by w swym domu lub mieszkaniu wykreować wyjątkowy efekt wizualny.