Wymiary cegły klinkierowej: najpopularniejsze wymiary
Wymiary cegły klinkierowej zwane też „formatem cegły” są efektem tradycji produkcji materiałów na danym terenie bądź w danym kraju. Zawsze jednak ich twórcom przyświecał jeden cel – by umożliwić sobie tworzenie jak największej ilości rozwiązań i wzorów. I tak obecnie możemy spotkać formaty RF, NF, DF, WF, WDF i wiele innych.
Najpopularniejsze wymiary cegły klinkierowej i cegły połówki
Najpopularniejszym w Polsce wymiarem cegły jest format RF o długości 25cm szerokości 12cm i wysokości 6,5cm. Poszczególne lica cegły nazywają się odpowiednio wozówką (25×6,5cm) oraz główką (12×6,5cm). Natomiast część cegły, która ma zwykle kontakt z zaprawą nazywa się podstawą.
Na bazie formatu RF dostępne są różnego rodzaju kształtki, w tym cegła zwana połówkową o długości i wysokości podobnie jak cegła pełnogabarytowa 25×6,5cm ale już o szerokości 5,5cm. Dwie takie cegły połączone ze sobą 1cm szerokości pasmem zaprawy murarskiej tworzą cegłę o szerokości 12cm.
Inne wymiary cegły klinkierowej i cegły połówki znajdziemy w seriach zainspirowanych historią architektury. Przykładowo ALT TOBA w wersji DF format 24×11,5×5,2cm, z kolei ALT CLASSIC 24×11,5×7,1cm – to tzw. format NF.
Wymiary cegły klinkierowej i połówki a ilość materiału
Dostępność tak dużej liczby formatów sprawia, że jeśli dany budynek nie był od początku projektowany pod elewację z ceglaną, można niejako dopasować się do stanu istniejącego z wymiarem cegły, by uniknąć nieestetycznych docinek. Zwykle jednak specjalista od klinkieru potrafi rozmierzyć elewację budynku i układ cegieł bez względu na to, jaki format wybierze Inwestor. Zdecydowanie jednak łatwiej jest, jeśli zarówno gabaryty obiektu, jak i rozstawy poszczególnych otworów w ścianach, zaprojektowane są w oparciu o konkretny format cegły.
Jak obliczyć ilość cegły klinkierowej potrzebnej do wykonania elewacji domu jednorodzinnego?
Jeżeli architekt nie wykonał zestawienia materiału w projekcie budowlanym, a bryła domu jest stosunkowo „prosta”, można wykonać pewne oszacowanie we własnym zakresie. By to uczynić, musimy znać format cegły oraz jej tzw. „zużycie” (ilość sztuk cegły potrzebna na wykonanie 1m2 muru przy danej szerokości spoiny). Można przyjąć, że średnio na jeden metr kwadratowy muru o grubości 12cm przypada 51szt. cegły w formacie RF lub 49szt. cegły w formacie NF albo 60szt. cegły w formacie WDF itd. Szczegółowe informacje na ten temat zawsze można znaleźć w kartach technicznych produktu lub na stronach internetowych producentów. Mnożąc tą wartość przez powierzchnię ścian uzyskujemy w przybliżeniu ilość cegieł potrzebną do wykonania elewacji. W praktyce należy tą wartość zwiększyć o około 4% ze względu na docinki i straty. Równie łatwo policzyć ilość potrzebnej zaprawy murarskiej. W przypadku formatów RF i NF należy przyjąć 1kg suchej mieszanki na 1 szt. cegły. W przypadku formatów WF i WDF będzie to 0,8kg suchej mieszanki na każdą sztukę cegły mniej. Przy trudnej lub rozbudowanej bryle budynku bądź wątpliwościach przy szacowaniu zapotrzebowania materiałowego, zawsze można zwrócić się o pomoc do architekta lub do specjalistów Klinkier.pl.