Klinkier.pl - specjaliści od klinkieruKlinkier.pl - specjaliści od klinkieru

  • NASZE MARKI
  • PRODUKTY
  • PROJEKTUJ ONLINE
  • REALIZACJE
  • BAZA WIEDZY
  • DO POBRANIA
  • GDZIE KUPIĆ
  • KONTAKT
  • DLA ARCHITEKTA
  • Polski
0
poniedziałek, 25 stycznia 2021 / Published in Porady

Ogrodzenie z klinkieru

Ogrodzenie z klinkieru. Cegła czy płytka? Jaka technologia? Jaki daszek?

Mimo zmieniających się trendów ogrodzenia klinkierowe są nadal najpopularniejszym rodzajem ogrodzeń w Polsce. Jeszcze kilka lat temu wykonywane niemal wyłącznie z cegły klinkierowej lub licowej, obecnie coraz częściej oblicowywane są płytkami klinkierowymi, które dzięki występowaniu również jako kątowe (narożne) pozwalają wykonać zabudowę do złudzenia imitując cegłę. 

Ogrodzenie klinkierowe: kiedy lepsza cegła, kiedy płytka? 

Zasada tu jest bardzo prosta: przy nowych, stawianych od postaw ogrodzeniach warto wybrać cegłę klinkierową. W takim wypadku słupki oraz murki należy wykonać z cegieł lub kształtek perforowanych. Jeśli decydujemy się również na wykonanie zwieńczeń z cegły – warto wybrać daszki i okapy perforowane, a jedynie skrajne, widoczne elementy zakończyć cegłami pełnymi (bez perforacji). 

W przypadku istniejących już ogrodzeń murowanych lub z prefabrykatów, np. betonowych, gotową konstrukcję wykończyć można płytką klinkierową. Przy ogrodzeniu z płytki zwieńczenia można wykonać albo z samej płytki albo z cegieł lub kształtek. Przy fachowym wykonaniu i zastosowaniu płytek narożnych, efekt końcowy jest nieodróżnialny od ogrodzenia z cegły. 

Ogrodzenie z klinkieru: jaka technologia jest najlepsza?

W przypadku ogrodzeń murowanych z cegły najlepiej sprawdzoną technologią jest układ słupków o przekroju 38×38 cm i wysokości około 150 cm, pomiędzy którymi znajdują się murki o szerokości 25 cm i wysokości od 30 do 150 cm. Całość zaś wymurowana jest z użyciem zapraw do murowania klinkieru z trasem. Nie wolno tu zapomnieć o wykonaniu hydroizolacji poziomej pomiędzy fundamentem a pierwszą warstwą cegieł oraz o tym by nie zalewać słupków ciekłą mieszanką betonową bez wyizolowania (np. rulonem z folii) wnętrza słupków. Cegły lub kształtki murujemy z zachowaniem 8-15mm odstępów (szerokość spoiny dobieramy wizualnie do gabarytu cegły – zwykle stosuje się odstępy o szerokości 10mm). Przestrzenie te wypełnia się zaprawą do spoinowania cegły klinkierowej adekwatnie do jej nasiąkliwości.

W przypadku wykonywania okładzin z płytek klinkierowych wymagania są dwa: podłoże musi być nośne i czyste. W sytuacjach, gdy nie mamy pewności czy na danym podłożu uzyskamy wymaganą przyczepność, warto pokryć go mostkiem sczepnym (grunt z dodatkiem kruszywa kwarcowego). Na tak przygotowanym podłożu mocujemy płytki z użyciem kleju elastycznego mrozoodpornego, nakładanego na ścianę lub na płytkę za pomocą pacy zębatej (wielkość zębów dobieramy do gabarytów płytki i geometrii ściany).

Płytkę dociskamy do podłoża tak, by uzyskać jej 100% kontakt z podłożem. Układanie płytek zaczynamy zawsze od płytek narożnych – pozostałe powierzchnie wypełniamy płytkami „prostymi” według założonego wcześniej wzoru. 

W przypadku okładzin z płytek klinkierowych można pominąć element wiązania elementów w murze – czego nie wolno absolutnie zrobić w przypadku murów ceglanych. W tej technologii, podobnie jak w przypadku konstrukcji ceglanych, między płytkami pozostawiamy przestrzenie, które następnie wypełniamy zaprawą do spoinowania klinkieru. 

Ogrodzenie z klinkieru: jaki daszek?

Zakończenia murków czy słupków to kwestia bardzo indywidualna – sprawdzą się tu zarówno klasyczne rozwiązania w postaci zwieńczeń z cegieł lub kształtek ustawionych na sztorc, jak i prefabrykowane elementy modułowe nakryw i czap ceramicznych, bądź z kamienia naturalnego. Warto unikać natomiast elementów betonowych, z których woda opadowa może wypłukiwać związki wapnia powodując na niechłonnej, niskonasiąkliwej ceramice zacieki. 

Podobne artykuły
Cegły klinkierowe
Ile kosztuje cegła klinkierowa?
Płytki elewacyjne klinkierowe
Płytki kliknierowe – cena. Podpowiadamy ile kosztują płytki
Komin z klinkieru
Płytki klinkierowe na komin. Czy warto? Co wybrać? Jak montować?

SPRAWDŹ, JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ TWÓJ PROJEKT Z WYKORZYSTANIEM NASZYCH PRODUKTÓW. KLIKNIJ I SKORZYSTAJ Z GENERATORA WIZUALIZACJI

PROJEKTUJ ONLINE

BĄDŹMY W KONTAKCIE

TOP Konfigurator Projektuj online
Zarządzaj zgodami plików cookie
Używamy plików cookies w celu optymalizacji naszej witryny i doskonalenia naszych usług
Funkcjonalne Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Preferencje
{title} {title} {title}