Grillowanie to niemal sport narodowy Polaków, stąd niezliczona ilość przeróżnych ofert dotyczących konstrukcji palenisk. Począwszy od najprostszych konstrukcji blaszanych przez prefabrykaty, po najtrwalsze konstrukcje takie jak grill z cegły klinkierowej.
Grill z cegły klinkierowej. Jaką cegłę do grilla wybrać?
Konstrukcja grilla nie różni się zasadniczo od innych konstrukcji ceglanych – murków, słupków czy innych elementów małej architektury, stąd do jej wykonania wystarczy zastosować cegłę perforowaną łączoną za pośrednictwem zaprawy murarskiej do klinkieru z trasem. Zwieńczenia konstrukcji wykańczamy albo cegłą perforowaną ustawioną na sztorc albo cegłą pełną ułożoną na płasko – w zależności od projektu i wizji autora.
Bryła grilla może przybierać przeróżne formy. Świetnie sprawdzają się konstrukcje na bazie koła czy prostokąta, a jeśli zapragniemy zagospodarować naroże działki, świetnie komponować się będzie tam z pewnością grill w kształcie trójkąta. Nim jednak zaczniemy murować, warto wcześniej zorientować się w kwestii dostępności i wymiarów rusztów i pod nie dobierać gabaryty konstrukcji. Unikniemy w ten sposób konieczności przeróbek i cięcia prętów ze stali.
Zasadniczymi elementami każdego grilla są palenisko i ruszt. Do wykonania prostego paleniska warto wykorzystać gotowe prefabrykaty betonowe, których krawędzie można wykończyć cegłą lub płytką klinkierową. Jeśli pragniemy czegoś bardziej finezyjnego, można wykonać sklepienie paleniska na bazie łuku – wystarczy do tego celu cegła, zaprawa i szalunek wykonany z elastycznej płyty MDF lub OSB wygięty w odpowiednim kształcie.
Dobrym i godnym rozważenia rozwiązaniem jest wyklejenie paleniska cienką (2-3 cm grubości) płytką szamotową, która ma największą odporność temperaturową ze wszystkich powszechnie dostępnych materiałów budowlanych. W przypadku konieczności wymiany w przyszłości tej części grilla, będzie wystarczyło wymienić jedynie ową okładzinę bez konieczności ingerencji w samą konstrukcję.
Ruszt najlepiej wykonać lub zamówić jako gotowy z prętów ze stali kwasoodpornej. Jest to rodzaj stali nierdzewnej zawierającej w swym składzie nikiel i chrom, co czyni ją odporną na agresywne środowisko kwasowe i wywoływaną przez nie korozję (inne odmiany stali nierdzewnych mogą w tym środowisku ulegać korozji).
Jeśli chodzi o kolorystykę, ze względu na towarzyszące grillowaniu dym, sadzę, popiół oraz odpryski tłuszczu, warto wybrać cegłę w ciemnych kolorach – idealnie nada się cegła z ożużleniami i wytopami dla której takie środowisko wydaje się być naturalne.