Marzeniem wielu inwestorów szykujących się do budowy domu jest elewacja z cegieł klinkierowych. Czy warto inwestować w ten szlachetny materiał? Zdecydowanie tak, gdyż klinkier to nie tylko wygląd czy prestiż . Ma on też mnóstwo zalet użytkowych, które przekładają się na wymierne oszczędności o niemałej skali.
Elewacja z cegieł klinkierowych – czy warto? 1. Ekonomia
Elewacja klinkierowa kojarzy się z elegancją i luksusem. Mówi się, że jest droga – choć jej koszt i tak zwykle nie przekracza 9 proc. budżetu budowy domu. Zbyt rzadko natomiast przypomina się o tym, że elewacja klinkierowa jest znacznie mniej kosztowna w utrzymaniu. W odróżnieniu od tynku elewacja z cegieł klinkierowych nie wymaga na przestrzeni lat żadnych nakładów na remonty czy naprawy. To szczególnie istotne w miejscowościach o silnie zanieczyszczonym powietrzu. Jak podkreślają eksperci w ciągu 30 lat wydatki na utrzymanie tynków w dobrej kondycji potrafią pochłonąć tyle, ile wyniosło ich wykonanie. Klinkier może natomiast wymagać jedynie umycia.
W przypadku sprzedaży domu z elewacją klinkierową, łatwiej będzie znaleźć kupca. Klinkier podnosi walory estetyczne i praktyczne nieruchomości i pozwoli uzyskać za dom dobrą cenę.
Elewacja z cegieł klinkierowych – czy warto? 2. Komfort życia
Nie do przecenienia jest obcowanie z pięknem na co dzień, a elewacja klinkierowa sprawia, że jest ono wyjątkowo łatwo osiągalne. Cegła klinkierowa, oprócz wersji standardowej i połówkowej, dostępna jest także w postaci kształtek przydatnych do wykonania wyszukanych detali architektonicznych. Bogactwo kolorów, efektów, faktur oraz form pozwoli spełnić każde marzenie o wyjątkowym domu. Jest to łatwiejsze do osiągnięcia tym bardziej, że klinkier doskonale łączy się z innymi cenionymi i modnymi materiałami, takimi jak szkło, drewno, stal czy aluminium. Żeby zobaczyć jaki efekt otrzymamy wybierając różne cegły, można skorzystać z naszego Konfiguratora 2D, który umożliwia sparametryzowanie wizualizacji z wybranych cegieł.
W domu z elewacją z cegieł klinkierowych po prostu dobrze się mieszka – łatwo nie tylko o przyjemną temperaturę przez cały rok, lecz również o korzystny mikroklimat oraz o ciszę, gdyż mur ceglany w połączeniu z termoizolacją z wełny świetnie tłumi dźwięki. Nie bez znaczenia jest też sama konstrukcja ściany z elewacja klinkierową, zapewnia ona bowiem właściwą wentylację, przepuszcza parę wodną, i usuwa jej nadmiar nie pozwalając na jej kondensację we wnętrzu ściany.
Elewacja z cegieł klinkierowych – czy warto? 3. Upragniony spokój
Budowa domu zawsze jest wielkim wyzwaniem i dużym obciążeniem nie tylko dla kieszeni. Sprawa wymaga przecież podejmowania w szybkim tempie niezliczonych decyzji, których konsekwencje będą towarzyszyć przez lata. Dlatego tak ważne jest, by na koniec dom funkcjonował jak najsprawniej bez ciągłej uwagi ze strony użytkowników. Elewacja z cegieł klinkierowych doskonale spełnia ten warunek – każdego dnia potwierdza, że była najlepszym możliwym wyborem. Dlaczego? Zbudowana jest z wysokiej jakości cegieł, których zasadniczym składnikiem jest naturalna glina lub mieszanka glin. Pozwala to na uzyskiwanie nietypowych efektów kolorystycznych. Elewacje z cegieł klinkierowych są niezwykle odporne na surowe warunki atmosferyczne – potrafią znieść nagłe i wielokrotne zmiany temperatury, oprzeć się arktycznym mrozom i upałom, potrafią również bez szwanku wyjść z konfrontacji z silnym wiatrem czy gradobiciem.
Zarówno trwałość elewacji klinkierowych, jak i kolorystyki, szacowane są na setki lat. Jest to możliwe dlatego, że za kolor cegły klinkierowej odpowiada przede wszystkim glina. Surowiec ten poddany odpowiedniej obróbce termicznej wypala się naturalnie na dany kolor bez udziału dodatkowych pigmentów. Ceramikę i wykonane z niej konstrukcje wyróżnia ponadto naturalna odporność na kwasy. Dzięki temu wykonane z nich konstrukcje tak doskonale radzą sobie z kwaśnymi deszczami oraz zanieczyszczeniami środowiskowymi. Elewacje z cegieł klinkierowych dają gwarancję wieloletniej trwałości.