Gdy na posesji ma się pojawić kostka brukowa – cena jest jednym z kluczowych, a nieraz po prostu najważniejszym kryterium wyboru. Niestety nie zawsze parametr ten rozpatruje się we właściwy sposób, tzn. z uwzględnieniem wszystkich kosztów towarzyszących układaniu kostki brukowej z poszczególnych materiałów i w perspektywie wielu lat eksploatacji, a nie tylko montażu. Wyjaśniamy więc, ile kosztuje kostka brukowa z klinkieru i jak wiele można dzięki niemu zyskać.
Kostka brukowa – cena. Ile kosztuje klinkier?
Cena kostki brukowej z klinkieru, pochodzącej z oferty LHL Klinkier i Patoka rozpoczyna się od ok. 130zł netto za m². Od czego zależy finalna cena takiej kostki? Między innymi od koloru – przykładowo rzadziej występujące gliny dające po wypaleniu kolor żółty generują wyższe ceny gotowego produktu. Po drugie od grubości – w związku z większym zużyciem surowca (choć jednocześnie kostka klinkierowa o standardowej grubości 47mm często osiąga tą samą wytrzymałość, co kostka betonowa grubości aż 80mm).
Całkowity koszt kostki brukowej zależy ponadto od lokalizacji fabryki (ta z kolei zależy od lokalizacji złoża gliny) i związanych z tym kosztów transportu oraz oczywiście od indywidualnej oferty danego dystrybutora. Poza tym popularniejsze rodzaje bruku klinkierowego dostępne w stałej sprzedaży, są tańsze niż wykonywane na zamówienie. Ten wątek warto w prosty sposób sprawdzić na stronie producenta lub sprzedawcy.
Kostka brukowa – cena. Ile kosztują pozostałe materiały i robocizna?
Sama kostka brukowa to jednak nie wszystko. Do ceny klinkieru trzeba doliczyć koszty podbudowy i pozostałych materiałów, które zależą od indywidualnego rozwiązania projektowego oraz robocizny, które to czynniki wahają się w zależności od regionu Polski.
Najbardziej popularną metodą wykonania podbudowy jest metoda elastyczna, oferująca dużą nośność bazującą na odpowiednim doborze i warstwowemu zagęszczeniu kruszywa różnych frakcji. Ma ona najwięcej zalet – nośność odpowiednią nawet przy ruchu aut łączy z łatwością wykonania, zdolność do filtracji wody, ograniczenie ryzyka występowania wykwitów oraz (dzięki temu, że kostka nie jest trwale związana z podłożem) możliwość przełożenia lub obrócenia kostki w razie potrzeby, np. gdyby pojawiła się plama z rozlanej farby.
Kostka brukowa – cena. Oszczędności i zyski z zastosowania klinkieru
Na wspomniane obracanie kostki pozwala jedynie ta wykonana z klinkieru, układana bez zaprawy, a oferująca aż 5 licowych, ładnych płaszczyzn (poza wierzchem i spodem także dwie krótsze i jedną dłuższą krawędź boczną). A ponieważ w związku z tym nadaje się również m.in. do wykonywania krawężników czy stopni, w odróżnieniu od alternatywnych materiałów ułatwia mądre oszczędzanie na zakupie specjalnych kształtek. Największe oszczędności wynikają jednak z walorów użytkowych klinkieru. Wystarczy wymienić żywotność szacowaną na setki lat i równie długą trwałość koloru. Następnie niepodatność ani na mróz, ani na wysokie temperatury. Dalej – odporność na zabrudzenia oraz korozję biologiczną (mchy, porosty, grzyby) i chemiczną (kwaśne deszcze, gazy przemysłowe). A do tego kontakt ze szlachetnym, cenionym materiałem, który sam w sobie może stać się największą ozdobą podjazdu, chodnika czy tarasu ogrodowego. Czysty zysk!