Ogrodzenie z klinkieru to elegancki i praktyczny wybór. Bez względu na to, czy wybierzemy cegłę (wykonując ogrodzenie od podstaw), czy płytkę klinkierową (dokonując renowacji już istniejącej konstrukcji np. żelbetowej), starannie wykonane ogrodzenie klinkierowe stanowić będzie ozdobę domu i całego obejścia. Naturalnie wybór kolorystyki i typu cegły zależeć będzie od otoczenia. W przypadku, gdy w pobliżu istnieje już np. dom z elewacją klinkierową, warto nawiązać kolorystyką cegły ogrodzenia do tego właśnie obiektu.
Poniżej przedstawiamy przykłady ogrodzeń z wykorzystaniem klinkieru.
Budując ogrodzenie warto wiedzieć, że:
– do budowy ogrodzenia nie jest wymagane pozwolenie na budowę, ale w przypadku ogrodzenia od strony ulicy i drogi publicznej trzeba zgłosić ten fakt do właściwego urzędu na 30 dni przed rozpoczęciem robót,
– ogrodzenie między sąsiednimi działkami nie wymaga zgłoszenia jeśli jego wysokość nie przekracza 2,2 m,
– ogrodzenie nie może przekraczać granicy działki,
– brama i furtka nie mogą otwierać się na zewnątrz, nie powinny mieć progów utrudniających przejazd niepełnosprawnym,
– minimalna szerokość furtki w świetle wynosi 90 cm, a bramy wjazdowej 240 cm.
Ogrodzenie z klinkieru: jaką cegłę wybrać?
Ogrodzenie można wykonać zarówno z cegły perforowanej, szczelinowej jak i pełnej. Z czysto ekonomicznego względu warto jednak wybrać cegłę perforowaną lub szczelinową, a jedynie niezbędne zakończenia i zwieńczenia murków bądź słupków wykonać z cegły pełnej. Jedną z ważniejszych, jeśli nie najważniejszą częścią wznoszenia każdej konstrukcji z cegły, jest poprawne spoinowanie – najlepiej na tzw. pełną spoinę. Jest to o tyle ważne, że największe niebezpieczeństwo dla niepoprawnie wykonanych konstrukcji z cegieł perforowanych stanowi woda. Jeśli ta na skutek niedokładnego murowania, a zwłaszcza spoinowania, dostanie się do perforacji cegły i zamarznie, może w niektórych przypadkach doprowadzić do uszkodzenia cegły. Jest też bezpośrednią przyczyną powstawania tzw. wykwitów.
Jak zrobić fundament pod murek z klinkieru?
Pod niewielki 30cm murek z klinkieru nie jest wymagane wykonywanie pełnego fundamentu. Wystarczy, by podmurówka zagłębiona była w gruncie około 50-60 cm. Natomiast jeśli planujemy postawić mur o wysokości 1,5m należy zejść z poziomem fundamentu do głębokości przemarzania gruntu (0,9-1,1m) w zależności od regionu. Szerokość podmurówki dobiera się do szerokości murka tak, by była ona węższa od murka o około 3-5 cm z każdej strony. Np. dla murka o szerokości 25cm, szerokość podmurówki może wynosić 20 cm. Powstały w ten sposób kapinos zabezpieczy częściowo fundament przed spływającą po elewacji murka wodą opadową. Podmurówka powinna wystawać ponad poziom gruntu około 5-10 cm. Warto z sąsiedztwa podmurówki usunąć grunt (na głębokość i szerokość szpadla) oraz zastąpić go żwirem. Tak wykonana opaska pozwoli na szybkie odprowadzenie wilgoci z okolicy fundamentu a także sprawi, że murek klinkierowy będzie zawsze czysty. Przed ułożeniem pierwszej warstwy cegły klinkierowej na podmurówce należy wykonać izolację poziomą np. w postaci papy, folii lub izolacji w płynie.
Ogrodzenie z klinkieru: ile potrzeba materiałów?
Zużycie materiałów zależy od wybranej formy i wysokości ogrodzenia – taką kalkulację może dla Państwa przygotować wykonawca, skład budowlany lub nasz przedstawiciel, który pozwoli oszacować ilość niezbędnych materiałów.