Klinkierowa kostka brukowa mimo banalnego kształtu i pozornie niewielkich możliwości aranżacyjnych, daje możliwości układania efektownych, również bardzo skomplikowanych wzorów. Dla ciekawszych efektów można łączyć kostki brukowe o różnej szerokości (jak na przykład Toba w różnych formatach, czy kostki brukowe patockie z mozaiką) oraz zestawiać w jednej płaszczyźnie różne kolory lub odcienie. Jako inspirację dla wyobraźni podsuwamy garść pomysłów.
Kostka brukowa – wzory z przesunięciem
Najprostszy układ kostki, to pasy równoległe lub prostopadłe do osi danej powierzchni, zwykle z przesunięciem o połowę kostki. Takie ułożenia daje harmonijny, symetryczny wzór. Wystarczy jednak zmienić wielkość przesunięcia (np. do jednej czwartej), by układ kostki wyraźnie się zdynamizował, nabrał życia. Niesymetryczny wzór lepiej się sprawdzi na polach o nieregularnym kształcie – ukryje np. krzywe narożniki.
Z drugiej strony symetryczny wzór z przesunięciem o połowę kostki na dużej powierzchni bruku można łatwo uatrakcyjnić, wprowadzając regularnie rozłożone akcenty ciemniejszej barwy (np. co drugi rząd, co drugą kostkę z czerwonej lub żółtej zamienić na grafitową). W analogiczny sposób elegancki wygląd nada nawierzchni – zwłaszcza tej o ściśle geometrycznym obrysie -kontrastowa bordiura przy krawężniku.
Kostka brukowa – wzory jodełkowe
Zawsze doskonale prezentuje się kostka brukowa ułożona we wzór tzw. jodełki parkietowej, tzn. z „główką” jednej kostki przylegającą do „wozówki” drugiej. Można ją układać albo prosto, a więc równolegle do osi drogi, tarasu czy chodnika, albo pod kątem 45 stopni – by przed oczyma rysowały się poprzecznie bądź wzdłużnie układające się zygzaki. Trzeba się wówczas liczyć z powstawaniem odpadów (kostki przylegające do krawędzi wymagają skośnego docięcia), choć przy odpowiednim rozmierzeniu wzoru można to znacząco ograniczyć. Kostkę można przecież dowolnie obracać (nie ma tu „wierzchu” i „spodu” – wszystkie strony prezentują się równie dobrze), a przy odrobienie namysłu odpad z jednej strony nawierzchni stanie się dopełnieniem wzoru z drugiej strony.
Brukarze nazywają jodełką również taki wzór, w którym do „wozówki” jednej kostki przylegają „główkami” dwie kolejne (ułożenie parkietowe). Kostki układane zawsze po dwie układają się wtedy w rodzaj szachownicy czy plecionki (jak poprzednio – prostopadłej bądź skośnej do obrysu opracowywanej powierzchni). Ten układ wymaga jednak, by wozówka miała wymiar równy dwóm szerokościom główki – jak w kostce brukowej LHL Klinkier.
Kostka brukowa – wzory ślimakowe i wzory z rozetą
Wspaniały rezultat, zwłaszcza na tarasach i placykach, dają również wzory ślimakowe. Ich nazwa wzięła się stąd, że podobnie jak w przypadku skorupy ślimaka mają one układ spiralny. W tzw. wzorze ślimakowym małym w centralnym punkcie kompozycji (lub powtarzalnego modułu na drodze czy chodniku) znajduje się połówka kostki brukowej. Wokół niej układa się cztery pełne kostki, tworząc rodzaj pierścienia. Pracę kontynuuje się, w analogiczny sposób dokładając kolejne i kolejne obwody.
Tak zwany wzór ślimakowy duży zaczyna się z kolei od równolegle ułożonej pary kostek – bez docinania. Wokół nich, jak poprzednio, układa się kolejne obwody, które jednak w tym przypadku nie tworzą ścisłej spirali, lecz symetryczne ramki.
Z drugiej strony układ czterech kostek wokół połówki, tworzący centrum wzoru ślimakowego małego, może być regularnie powtarzany – jeden obok drugiego. Jeśli do tego dochodzi zróżnicowane kolorystyczne centralnej połówki, powstaje tzw. wzór ślimakowy z wypełnieniem. A jeśli z kolei kontrastowy kolor wyodrębnia cegły układające się w „wiatraczek” na styku czterech sąsiadujących modułów – tworzy się wzór ślimakowy z rozetą.
Kostka brukowa – inne proporcje i wzory fantazyjne
Przedstawione dotąd proste lecz efektowne układy – klasyka sztuki brukarskiej – realizowane są przy użyciu kostki, której boki mają proporcje 2:1. Istnieją jednak również produkty o innych proporcjach boków, jak kwadratowa kostka brukowa Mozaika i płytka Classic z cegielni Patoka, albo z kolei mocno wydłużone kostki brukowe Classic, Toba i Solaris w formacie 200×47,5x51mm. Wszystkie one już samym kształtem dają nawierzchni nieoczywisty, efektowny rysunek.
Jak efektowne są klinkierowe kostki brukowe, mogą się Państwo przekonać przeglądając galerię zdjęć poniżej, ale również korzystając z naszego Konfiguratora 2D, który zwizualizuje Państwu wybrane kostki w jednym z zaproponowanych przez nas wzorów ułożenia.