Przez pojęcie „klinkier elewacyjny” należy rozumieć wszystkie elementy murowe oraz okładziny ceramiczne, które można zastosować na elewacjach obiektów budowlanych. Do grupy tej należą wszelkiego rodzaju cegły i płytki klinkierowe elewacyjne (słowo „elewacyjne” nie jest tu przypadkowe, produkowane są bowiem również płytki klinkierowe posadzkowe a także cegły klinkierowe posadzkowe zwane oficjalnie ceramicznymi cegłami drogowymi lub potocznie brukiem klinkierowym). W grupie tej mieszczą się także cegły i pytki licowe, które mają dokładnie takie samo zastosowanie, jak wyroby klinkierowe (również można stosować je na elewacjach obiektów budowlanych), a różnią się od tych pierwszych jedynie niektórymi parametrami technicznymi – posiadają nieco większą (przekraczającą 6%) nasiąkliwością oraz niższą niż 25MPa wytrzymałość na ściskanie.
Uniwersalność sprawia, że klinkier elewacyjny wygląda dobrze zarówno przy tradycyjnych, jak i nowoczesnych bryłach. Dodatkowo świetnie komponuje się z każdym rodzajem materiału. Klinkierowe elewacje pasują zarówno do drewna, jak i metalu, czy kamienia. Ta uniwersalność sprawia, że klinkier stanowi doskonałą „bazę” dla wykończeń.
Poza zaletami estetycznymi klinkieru, warto również podkreślić jego praktyczność i łatwość w utrzymaniu. W przeciwieństwie do tynku, nie ulega on wykruszeniu i jest zdecydowanie odporniejszy na zabrudzenia. Natomiast nawet w przypadku powstania zabrudzeń, klinkier, jako materiał nisko nasiąkliwy, daje możliwość czyszczenia myjkami ciśnieniowymi. Zmniejsza więc znacząco ryzyko wystąpienia pleśni.
Dodatkowo, klinkier jest niezwykle trwały. Cegły i płytki klinkierowe są w pełni ognioodporne, w pełni mrozodporne i odporne na korozję mechaniczną, biologiczną i chemiczną. Co istotne dla alergików – są one również odporne na grzyby, glony i mchy, mogące powodować i nasilać alergie.
Ściany klinkierowe to też ogromny komfort mieszkania. Domy zbudowane z klinkieru nie nagrzewają się latem, pozwalając utrzymać w środku przyjazną dla domowników temperaturę. Klinkier świetnie również wytłumia. Izolacja akustyczna ściany trójwarstwowej osiąga wskaźnik izolacyjności 40-50 dB.