Porady eksperta

Porady eksperta

Jaka jest trwałość bruku klinkierowego LHL (ile lat)?

Bruk klinkierowy LHL jest materiałem bardzo trwałym i odpornym. Jeśli jest użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem, pozostaje niezmienny przez dziesiątki lat. Bruk klinkierowy LHL, podobnie jak cegła, jest poddawany testom na minimum 25 pełnych cykli zamrażania i odmrażania. Badanie takie daje pewność, iż materiał ten przez minimum 25 lat nie zmieni swoich właściwości jakościowych i estetycznych. Bruk ten nie blaknie, ponieważ nie jest sztucznie barwiony. W wielu miejscach możemy spotkać bruk klinkierowy sprzed 50 i więcej lat, który nadal doskonale spełnia swą rolę materiału budowlanego i aranżacyjnego.

Jak usunąć ślady po zaprawie cementowej z kostki brukowej?

Jak usunąć ślady po zaprawie cementowej z kostki brukowej? Czy jest sposób na zakonserwowanie już położonej kostki?

Proszę spróbować użyć jednego z dostępnych na rynku czyścików do klinkieru np. botact R 72. Kostka brukowa nie wymaga konserwacji. Obawiam się, że nie ma na rynku środka, który trwale chroni ten materiał. Impregnacja nie zaszkodzi, natomiast na jak długo poprawi parametry bruku, tego nie jestem w stanie stwierdzić. Jeżeli zdecyduje się Pan na ten zabieg polecam botazit MS 80.

Jak zmyć z kostki brukowej plamę z oleju samochodowego?

Proponuję spróbować użyć preparat CLINEX S5, który usuwa tego typu zabrudzenia z cegieł, bruku, betonu czy ogólnie posadzek. Preparat stosuje się w formie rozcieńczonej. Więcej informacji na stronie: http://www.amtra.pl Preparat ma tendencję do niewielkiej zmiany koloru posadzek - rozjaśnia kolor. Jeżeli nie uda się znaleźć odpowiedniego środka, efekt nie będzie zadowalający lub zastosowany nie przyniesie oczekiwanego skutku , kostkę brukową po prostu możemy obrócić o 180 stopni (przeciwlegle powierzchnie są licowe). 

Kostka brukowa na chodniku betonowym

Czy na chodniku betonowym można ułożyć kostkę brukową grubości 4 cm? Jak to zrobić?

Można to zrobić. Kluczem do poprawnego ułożenia bruku jest położenie go na dobrze przygotowanej i uszczelnionej powierzchni za pomocą kleju elastycznego mrozoodpornego. Warto stosować materiały jednego producenta. Poniżej podam rozwiązanie na przykładzie produktów firmy Botament. Hydroizolacja płyt betonowych za pomocą Botact MD 28. Klej elastyczny Notact M30 - rozpływowa konsystencja kleju zapewnia kontakt między klejem a brukiem na całej jego powierzchni bez pustek powietrznych. Między kostkami bruku należy zachować odległości min. 5 mm. Bruk klinkierowy spoinujemy zaprawą do spoinowania klinkieru.

Kostka granitowa

Podjazd przed domem jest wyłożony kostką granitową. Niestety, cement przykleił się do kostki. Jak go usunąć i jak poprawić jakość fugi?

Jeśli nie da się z jakiegoś powodu usunąć zaprawy mechanicznie, proponuję zastosować środek chemiczny rozpuszczający stwardniałą zaprawę np. Decap firmy Chryso. Jest to środek na bazie kwasu, w związku z tym konieczne jest zachowanie dużej ostrożności.

Materiał na taras

Jakie materiały będą najlepsze do wykończenia tarasu?

Taras można wykonać z przeróżnych materiałów. Począwszy od pracochłonnej i drogiej w wykonaniu, a zwłaszcza w odwodnieniu, glazury. A skończywszy na łatwych i tanich w wykonaniu elementów kostki brukowej. Taras wykonany z kostki nie wymaga wykonania betonowej podbudowy - wystarczą jedynie podbudowa ze żwiru o różnych frakcjach i kostka brukowa. Taki taras zawsze można przebudować czy rozbudować itp. bez obawy o zniszczenia materiału.

Czym różni się bruk klinkierowy LHL od betonowego?

Są to tak naprawdę dwa różne materiały a oto podstawowe różnice:
Materiał:
Bruk klinkierowy LHL -
ceramika wypalana w wysokiej temperaturze;
Bruk betonowy -
stwardniała mieszanka betonowa;
Wytrzymałość na ściskanie:
Bruk klinkierowy LHL -
200 MPa przy grubosci już 45mm,
Bruk betonowy -
50 MPa przy grubości 60mm
Kolorystyka:
Kolory bruku klinkierowego LHL są trwałe, odporne na blaknięcie, naturalne w całej objętości - uzyskiwane dzięki zmieszaniu kilku gatunków glin wypalających się naturalnie na różne kolory.
Kolor bruku betonowego -
naturalny tylko szary. Inne uzyskuje sie przez barwienie mieszanki betonowej lub powierzchniowe nakładanie na warstwę konstrukcyjną barwionej warstwy ścieralnej.
Przydatność do użycia:
bruk klinkierowy LHL jest możliwy do zastosowania i użytkowania zaraz po wypale. Pełne obciążenie bruku betonowego możliwe jest po 28 dniach od daty produkcji.

Jak zamocować bruk klinkierowy LHL (bez stosowania typowego krawężnika lub obramowania) tak by trawnik dochodził do samego bruku a kostki się nie rozsuwały w czasie użytkowania?

Efekt ten można osiagnąć na dwa sposoby:
1/ Zewnętrzne krawędzie kostek znajdujące się na brzegach traktu osadzamy w zaprawie do murowania klinkieru co po jej stwardnieniu sprawi że całość będzie stabilna i powierzchnia nie będzie się rozsuwać. Pozwoli to też na obsypanie kostek bruku do ich płaszczyzny, posianie trawnika a następnie jego łatwe utrzymanie.
2/ Zastosowanie obrzeży EkoBord - są to wykonane z pcw obrzeża które po obsypaniu ziemią stają się niewidoczne dla użytkownika natomiast świetnie ograniczają przesuw kostek. Dodatkową zaletą tego systemu jest możliwoąć dowolnego kształtowania krzywizn oraz szybkość montażu.