Porady eksperta

Porady eksperta

Chcę położyć płytki klinkierowe na jednej ze ścian w salonie - jak je zamocować by uzyskać efekt elewacji ceglanej?

Pierwszy krok do sukcesu to podłoże - powinno być czyste , suche pozbawione starych powłok malarskich , pęknięć i ubytków. Po ewentualnych naprawach w celu ujednolicenia chłonności podłoża gruntujemy go jeszcze mleczkiem gruntującym i pozostawiamy do wyschnięcia. Na tak przygotowanym podłożu możemy już układać okładzinę z płytek klinkierowych. Płytki kleimy za pomocą kleju elastycznego nakładanego na ścianę i płytkę za pomocą pacy zębatej - najlepiej jeśli jest to klej o tzw. „minimalnym” lub „zerowym” spływie. Jest to parametr który ułatwia układanie płytek ponieważ ta dociśnięta do ściany po prostu się nie obsuwa. Chcąc uzyskać „efekt cegły” należy między płytkami zachować odstępy 10-12mm. Spoinowanie elewacji wykonujemy po wyschnięciu kleju ( po 24-48 godzinach) za pomocą zaprawy do spoinowania klinkieru o konsystencji mokrej ziemi, przy użyciu tzw. kielni spoinówki. Nie wolno spoinować płytek przez tzw. rozcieranie zaprawy po powierzchni elewacji (jak ma to miejsce w przypadku glazurowanych płytek łazienkowych) ponieważ zabrudzona zaprawą powierzchnia płytki może być trudna do wyczyszczenia. Jeśli okładziną są płytki ręcznie formowane po spoinowaniu elewacje należy dodatkowo zeszczotkować za pomocą średnio twardej szczotki. Usuniemy w ten sposób powłokę chroniącego płytkę piasku oraz ewentualne powstałe w czasie prac zabrudzenia uzyskując czystą piękną elewację.

Do jakiej wysokości można mocować płytki na ścianie ocieplonej 15 cm warstwą styropianu?

Wysokość tą oraz inne wymagania, co do przygotowania podłoża, każdorazowo określa producent kleju lub systemu do mocowania płytek. Większość producentów określa tą granicę na poziomie 4m, są jednak też systemy , które nie wprowadzają żadnych ograniczeń wysokościowych (np. system LOBATERM).  

Czy można kleić płytki do wełny mineralnej?

Nie bezpośrednio. Na elewacjach ocieplonych wełną należy wykonać ruszt aluminiowy z zamocowaną wodoodporną płytą OSB i dopiero na niej po wykonaniu warstwy zbrojącej składającej się z siatki akrylowej zatopionej w kleju można kleić płytki elewacyjne. Płytki przyklejone do wełny bezpośrednio odpadną , ponieważ odspoi je wykraplająca się i zamarzająca na granicy wełna –warstwa zbrojąca i płytka para wodna, dyfundująca przez ścianę i wełnę z wnętrza budynku.

Jaka jest różnica jakościowa między elewacją z cegły i plytki?

Jeśli mówić o samym materiale różnica polega głównie w wytrzymałości mechanicznej - ściana murowana z cegły oczywiście jest tu bezkonkurencyjna. Płytka klinkierowa ma wytrzymałość większą niż jakikolwiek tynk natomiast mniejszą niż cegła. Poza tym własności użytkowe tych produktów są podobne – brak kosztów utrzymania przez dziesiątki lat.

Zasadnicza różnica jakościowa polega na technologii. Ściana 3 warstwowa z elewacją z cegły jeśli zastosować w niej wełnę mineralną jest układem który pozwala na swobodny przepływ pary wodnej . W przypadku płytki układanej na styropianie przepływ ten jest zawsze zaburzony ale dotyczy to wszelkich konstrukcji ocieplanych tym materiałem.   

Chcę wykończyć cokół wokół budynku wokół domu płytką klinkierową - jak to zrobić? (ściana z Maxa ocieplona 12 cm styropianu powleczonego siatką i klejem)

Tak przygotowane podłoże proponuję w celu ujednolicenia jego chłonności zagruntować mleczkiem gruntującym a następnie przykleić płytki na kleju elastycznym mrozoodpornym (do zastosowań na zewnątrz). Miedzy płytkami należy zostawić przerwy 8-12mm które po wyschnięciu kleju należy wypełnić zaprawą do spoinowania klinkieru. Zaprawę tą wciskamy w przestrzenie między płytkami za pomocą tzw. kielni spoinówki tak by nie ubrudzić lica cegły. Spoinę warto wykonać jako pełną (do lica cegły) a następnie w celu uzyskania „głębi” wyokrąglić ją przez przesuwanie po powierzchni zaprawy chromowanej rurki lub kawałka elastycznego odcinka okrągłego przewodu o średnicy 12-20mm . Przy cofniętych spoinach (nie są zalecane) tworzy się pewnego rodzaju „półka” w której odkłada się woda , śnieg i niesione z nimi zanieczyszczenia, mogące powodować na elewacji zacieki.