Co to jest cegła klinkierowa?

Czy produkują Państwo również płytki elewacyjne?

Według jakich norm wykonywana jest obecnie cegła klinkierowa?

Jaką gwarancją objęte są cegły LHL?

Norma i gatunek cegły

Czy w porównaniu z innymi technologiami mur trójwarstwowy z cegłą klinkierową jest o wiele droższy?

Jaki jest współczynnik przenikania ciepła dla ścian z cegieł klinkierowych?

Dlaczego pomiędzy cegłami tego samego rodzaju występują pewne różnice kolorystyczne i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego na ścianie z cegły klinkierowej pojawia się czasami biały nalot?

Jakich zapraw należy używać do murowania cegieł klinkierowych?

Ile kotew powinno się zastosować na m2 muru trójwarstowego?

Jak szeroka powinna być pustka powietrzna w murze trójwarstwowym?

Czy gatunek cegły może wpłynąć na jakość wykonanego muru - tzn. na pojawiające się na nim wykwity? Jakich środków używać do impregnacji muru?

Jak głęboko powinna być wsunięta kotwa w ścianę konstrukcyjną a jak głęboko w ścianę osłonową z klinkieru?

Jak obliczyć ilość cegły klinkierowej potrzebnej do wykonania elewacji domu jednorodzinnego?

Jakie są wymagania co do kotwienia elewacji wykonanej z cegły połówkowej?

Jakie jest minimalne dopuszczalne przewiązanie cegieł w ścianie licowej?

Czy między betonową podmurówką a murkiem z cegły klinkierowej konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej?

Jaka jest dopuszczalna grubość spoin pionowych i poziomych przy murowaniu cegieł klinkierowych?

Cegła klinkierowa na ocieplonej ścianie

Cokół z klinkieru

Czy są urządzenia do spoinowania cegły klinkierowej?

Czy wykonawca ma rację?
W przypadku ścian szczelinowych (a taką jest ściana trójwarstwowa z elewacją klinkierową) należy stosować szczelinę wentylacyjną miedzy warstwą termoizolacji a ścianką osłonową z klinkieru. Podstawą prawną jest PN-B-03002:1999r punkt 6.4.1 który mówi że: "Należy przewidzieć możliwość odprowadzenia na zewnątrz wody, która przeniknęła przez warstwę zewnętrzną muru...", "Spód szczeliny oddzielającej warstwę zewnętrzną od wewnętrznej powinien znajdować się nie niżej niż 300 mm ponad terenem. Od tego miejsca względnie od spodu pośredniej podpory warstwy zewnętrznej ściany - należy poprowadzić szczelinę w sposób nieprzerwany aż po dach, względnie do spodu podpory pośredniej" Otwory wentylacyjne do wentylacji ww szczeliny realizuje się przez włożenie w spoinę pionową zamiast zaprawy tzw. puszka wentylacyjno - odwadniającego w odstępie co około 1m.

Dobór koloru cegły na elewacje, cokoły i kominy
Dobór kolorów to bardzo ważna sprawa, ponieważ zależy od wielu czynników. Są regiony gdzie do elewacji podchodzi się w sposób tradycyjny i elewacja może być jak to się mówi w każdym kolorze pod warunkiem że będzie to kolor "czerwony" ... Wiele zależy od otoczenia, istniejącej zabudowy no i oczywiście gustu. Obecnie jako specjaliści od klinkieru możemy zaproponować pełną gamę kolorów, faktur i rodzajów cegieł najwyższej jakości. Zapraszam też do odwiedzenia specjalnie dla Państwa stworzonej strony: http://www.klinkier.pl/dom-modelowy.php gdzie można na wirtualnym budynku samemu dobrać kolory poszczególnych jego elementów. Kominy zwykle wykonuje się z tego samego koloru cegły jak cokół lub np. ogrodzenie ale nie jest to regułą.

Dobudowanie wykusza
Oczywiście takie przedsięwzięcie jest możliwe. Należy w tym przypadku "dowiązać" zbrojenie nowej części fundamentu do już istniejącego. W miejscach łączenia trzeba rozkuć istniejący fundament, tak by dotrzeć do zbrojenia głównego i zakotwić nowe Następnie ułożyć beton, pamiętając o pokryciu miejsc styku starego i nowego betonu preparatem szczepnym. Prace te powinna wykonywać ekipa budowlana pod nadzorem kierownika budowy z uprawnieniami.

Fugowanie klinkierowej elewacji
Wykonawcy różnie podchodzą do tego tematu. Jedni robią to zaraz po wymurowaniu pewnej partii elewacji, najczęściej tą samą zaprawą, którą murowali. Natomiast inni - i ja ten sposób preferują- traktują spoinowanie elewacji jako odrębny proces. Po wymurowaniu całej elewacji i wyczyszczeniu spoin z resztek zaprawy dajemy zaprawie murarskiej czas na związanie. Po 4-7 dniach (zależnie od warunków atmosferycznych) wykonujemy fugowanie z użyciem specjalnie do tego celu przeznaczonej zaprawy do spoinowania. Ma ona zupełnie inne właściwości niż zaprawa do murowania i zapewnia szczelne i trwałe wykończenie elewacji.

Jak uniknąć wykwitów na klinkierze
Aby uniknąć wykwitów należy stosować gotowe zaprawy do murowania i spoinowania klinkieru. Ponadto należy przestrzegać ilości dozowanej do nich wody zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ważne jest też poprawne wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz kultura pracy.

Jak wypełnić przestrzeń między betonowymi filarami?

Kto montuje próg?
Myślę, że z decyzję co do montażu progu należy pozostawić kafelkarzowi, który będzie układał płytki ceramiczne wewnątrz pomieszczenia. Pozwoli to na estetyczne wykończenie styku terakoty z progiem.

Materiał na ściany
Ściana 50 P+W na zaprawie termicznej spełnia wszelkie wymagania PN dla ścian jednowarstwowych. Jest to produkt nowy i poza informacjami producenta nie wiadomo jak będzie się sprawdzać w praktyce - jaki będzie komfort cieplny w budynku zbudowanym przy zastosowania tego pustaka. Sam jestem zwolennikiem ścian wielowarstwowych. Moim zdaniem bez względu na zastosowany materiał nie da się wykluczyć pewnych wad materiałowych i wykonawczych oraz powstałych przy tym mostków termicznych. Niedociągnięcia te można naprawić stosując kolejną warstwę, jaką jest termoizolacja. Ściana warstwowa, którą Pan wymienił to dobre rozwiązanie - termoizolacja jest chroniona ścianką osłonową grubości 12 cm, lecz trzeba ją otynkować. Proszę porównać koszty wykonania ścianki osłonowej z klinkieru - ta nie będzie wymagać już żadnych nakładów finansowych, a dom zyska solidna i trwałą ochronę.

Proporcje składników zaprawy do spoinowania
Wykonanie zaprawy do spoinowania w warunkach domowych nie jest rzeczą łatwą i pozwalają sobie na to jedynie najbardziej doświadczeni murarze. Jeżeli ma być to zrobione trwale i bez przykrych następstw (wykwity) - proponuję usunąć zwietrzałą zaprawę do głębokości minimum 10 mm, zwilżyć wypełnianą przestrzeń wodą i użyć gotowej zaprawy do spoinowania klinkieru. Mieszanki te można kupić praktycznie w każdym składzie budowlanym zajmującym się klinkierem. Należy ściśle przestrzega? zaleceń producenta zaprawy co do ilości dozowanej wody. Gotowa zaprawa powinna mieć konsystencję mokrej ziemi.

Przenikalność cieplna ściany z ceramiki
Współczynnik przenikania ciepła Uk dla ww zestawu wynosi około 0,75 W/m2K. Aby przegroda spełniała minimalne warunki cieplne wymagane przez DZU nr 75 poz. 690 2002 r. a więc współczynnik przenikania ciepła był na poziomie 0,3W/m2K powinna zostać docieplona minimum 12 cm warstwę termoizolacji. Obliczenia przeprowadza się na podstawie znajomości współczynników przewodności cieplnej materiałów, podawanej przez producentów materiałów budowlanych uzyskanych na podstawie badań lub metod obliczeniowych. Procedura obliczeń współczynnika U przedstawiona jest w normie: PN EN ISO 6946 2004 r. Na jej podstawie oblicza się opór cieplny każdej warstwy. Współczynnik Uk jest odwrotnością sumy oporów cieplnych wszystkich warstw z uwzględnieniem poprawek na nieszczelności, mostki punktowe oraz liniowe.

Równe spoiny w murze
Dopuszczalna grubość spoiny w murze z klinkieru wynosi od 8 do 15mm. Zwykle zaleca się wykonywanie spoin o grubości 10 mm. Jednakową szerokość spoiny poziomej uzyskuje się przez zastosowanie odpowiedniej grubości listwy dystansowej z PCV (listwy dostępne są praktycznie w każdym składzie budowlanym, który specjalizuje się w klinkierze). Spoinę pionową zwykle wykonuje się bez listwy, na "oko". Trzeba pamiętać, że cegła - jak każdy element budowlany - ma swoją tolerancję wykonania. To właśnie spoiną pionową reguluje się wspomniane odchyłki.

Skład spoiny do fugowania klinkieru
Podstawowym składnikiem zaprawy jest cement portlandzki, płukany piasek pozbawiony frakcji pylastej oraz dodatek trasu (rodzaj tufu wulkanicznego wiążący wodorotlenek wapnia i sole zawarte w cemencie).

Spoinowanie elewacyjnej cegły klinkierowej
Spoinowanie cegły wygląda zupełnie inaczej niż tradycyjnych płytek. Gdyby postąpić tak samo tzn. rozetrzeć zaprawę po cegle prawdopodobnie już nigdy jej nie doczyścimy i elewacja zamiast cieszyć będzie straszyła swoim wyglądem. Cegłę spoinuje się za pomocą tzw. kielni spoinówki o szerokości 8-10 mm (szerokość kielni dobiera się do szerokości zastosowanej przerwy miedzy cegłami - zwykle 10-12mm). Aby zabieg ten wykonać poprawnie należy wykona? zapraw? o odpowiedniej konsystencji (polecam gotowe zaprawy do spoinowania, do których należy dodać jedynie wody w ilości podanej na opakowaniu). "Dobra zaprawa" powinna mieć konsystencję mokrej ziemi. Idealna konsystencja zaprawy to taka gdy ta daje się formować w dłoni a jednocześnie jej nie brudzi. Tak przygotowaną zaprawę (porcje zaprawy) nabieramy na zwykłą kielnię lub wcześniej przygotowaną z blachy rynienke, przysuwamy ją do krawędzi spoiny poziomej i zgarniamy kielnią spoinówką do przestrzeni między cegłami szczelnie je wypełniając. Tą samą kielnię formujemy i wygładzamy spoinę. Jako pierwsze wypełnia się spoiny poziome a następnie spoiny pionowe.

Stary drewniany dom z elewacją z cegły klinkierowej
Aby móc wykonać ścianę osłonową należy spełnić kilka warunków. Ściana osłonowa z cegły klinkierowej musi mieć zapewnione podparcie - jeśli nie na całej powierzchni to przynajmniej na 2/3 szerokości podstawy. Aby ten warunek zrealizować potrzebna jest odsadzka fundamentowa lub zastosowanie zawiesia ze stali nierdzewnej, które z kolei musi być zamocowane w ścianie żelbetowej lub w wieńcu żelbetowym. Ponadto, należy zadbać o właściwe kotwienie elewacji do ściany konstrukcyjnej (z drewna) za pomocą kotew wkręcanych. Jeżeli jest to „stary” dom należy ocenić „kondycję” drewna w celu określenia czy możliwe jest kotwienie do niego ściany osłonowej.

Współczynnik przenikania ciepła

Z czego ściana zewnętrzna?
Z mojego doświadczenia wynika, że wybudowanie ściany jednowarstwowej jest tańsze niestety jedynie pozornie. Nie wgłębiając się w kwestie techniczne i zasady fizyki budowli odpowiem krótko. Spośród osób, które znam i które zdecydowały się wybudować dom w technologii jednowarstwowej około 70 % po zakończeniu sezonu zimowego dom dociepliło. Jak słusznie Pan zauważył rynek bogaty jest w różnego rodzaju materiały i technologie. Nie ma niestety materiałów idealnych - wszystkie mają zalety i "wady". Podobnie "idealne" wykonanie ścian jest jedynie teorią. Założenie kolejnej warstwy jaką jest ocieplenie pozwala te niedociągnięcia zniwelować. Kwestia doboru materiału zależy od wielu czynników takich jak: region, rodzaj konstrukcji budynku, tradycja, czy dostępność materiału. Jeżeli Pana projekt został zrobiony na Pana indywidualne zamówienie proponuję w kwestii doboru materiału zaufać autorom projektu i wykonać ściany z takiego materiału jaki został założony w projekcie. Jeśli jest inaczej proponuję udać się do dystrybutora materiałów budowlanych, u którego przypuszczalnie będzie Pan kupować materiały budowlane i poprosić o przedstawienie oferty cenowej ścian w technologii jedno- i wielowarstwowej. Znając realne koszty i własne możliwości finansowe będzie Panu łatwiej podjąć decyzję.

Za niskie otwory drzwiowe
Nadproże jest bardzo ważnym elementem i pozwala bezpiecznie przenieść siły ze strefy nad otworem na filary lub ściany, w których dany otwór się znajduje. Osłabianie tej strefy nie jest zatem dobrym rozwiązaniem. Proponuję zwrócić się do biura projektowego lub inżyniera budowlanego z uprawnieniami w zakresie projektowania, z prośbą o wykonanie technologii wymiany istniejących nadproży na nadproża z belek stalowych (to rozwiązanie dotyczy ścian nośnych). W ścianach działowych taki zabieg nie będzie konieczny. Jeżeli są to ściany murowane należy usunąć nadmiar cegły i wykonać ponownie nadproże, pamiętając jednak o zbrojeniu bednarką lub dostępnymi na rynku kratowniczkami np. typu murfor.

Zaprawa do spoinowania cegieł klinkierowych
Proponuję gotowe zaprawy do spoinowania, gdyż nie wymagają one ingerencji w skład chemiczny ani dodawania żadnych domieszek. Przystępując do wykonania zaprawy należy dokładnie przestrzegać zawartej na opakowaniu instrukcji w kwestii ilości dozowanej wody. Zaprawa gotowa do użycia ma konsystencję tzw. mokrej ziemi, tzn. da się formować w dłoni, ale jednocześnie jej nie brudzi. Zbyt mokra zaprawa jest przyczyną częstych zabrudzeń klinkieru. Zaprawę wciska się w spoinę za pomocą tzw. spoinówki, szczelnie ją wypełniając. Ważna jest również kolejność - jako pierwsze wypełnia się spoiny poziome, a następnie pionowe.

Olej do klinkieru
Jeżeli cegła jest czerwona wystarczy pokryć ją olejem do klinkieru - środek ten sprawia że kolor jest bardziej intensywny. Ponadto chroni cegłę przed wilgocią. W przypadku innego koloru cegły nie znam środka (farby), która w sposób trwały nada jej żądany kolor.

Białe wykwity na cegle klinkierowej
Jeśli zawiodły juz "naturalne" sposoby usuwania nalotu tzn. szczotkowanie a następnie zmywanie ciepłą czysta wodą, można użyć tzw. czyścików do klinkieru. Na rynku dostępnych jest wiele środków - najbardziej popularne to botact R72 firmy Botament oraz czyścik do klinkieru Ultrament. Warto przed zastosowaniem preperatu na całej powierzchni sprawdzić jak reaguje on z klinkierem - jeśli efekt jest oczekiwany można zastosować na całości. Ważne jest by elewacje po wyczyszczeniu środkami chemicznymi obficie spłukać czystą wodą.

Czym czyścić cegły klinkierowe?
Proponuje wypróbować tzw. olej do klinkieru np. Botact R73 lub Ultrament. Jest to bezbarwny środek, który poza „wyciągnięciem” koloru nie zmienia barwy cegieł. Ponadto sprawia, że powleczone nim powierzchnie nie przyjmują kurzu i wilgoci. Przed zastosowaniem na całej elewacji proponują sprawdzić na niewielkiej powierzchni czy powstały efekt jest zadowalający.

Czym zabezpieczyć płytki klinkierowe przed czarnymi zaciekami?
Jeżeli klinkier narażony jest na ciągłe zabrudzenie warto go zaimpregnować. Na rynku dostępnych jest wielu producentów tego typu środków np. Ultrament, Botament itp. Środki te sprawiają, że pokryte nimi powierzchnie nie przyjmują kurzu, brudu oraz wilgoci, przez co łatwiej utrzymać elewację w czystości.

Jak usunąć białe smugi
Trudno mi z całą pewnością odpowiedzieć co jest przyczyną powstania wykwitu. Natomiast w celu usunięcia zacieków proszę spróbować zeszczotkować na sucho nalot, a następnie umyć elewację czystą wodą - najlepiej myjką ciśnieniową lub zraszaczem ogrodowym. Proszę zabiegi te wykonywać w ciepły, słoneczny dzień aby czyszczona elewacja mogła stosunkowo szybko wyschnąć.

Jak walczyć z wykwitami?
Podejrzewam, że przyczyną jest brak izolacji pionowej między elewacją a warstwami gruntu i podsypki piaskowej. Dopóki nie położył Pan kostki wilgoć była w stanie odparować z gruntu bez większych "oporów". W momencie ułożenia kostki powstała dodatkowa warstwa, którą wilgoć najprościej mówiąc próbuje obejść. Jeżeli ściana elewacyjna styka się bezpośrednio z podsypką dochodzi do jej zawilgocenia, a to z kolei jest bezpośrednią przyczyną powstania wykwitu. Podsypka piaskowa ma ponadto tendencje do kapilarnego podciągania wody, dlatego warto stosować na podsypkę piasek "gruboziarnisty", a nawet miał kamienny. Proponuję odizolować elewację od warstw podsypki. W odkrytych miejscach przy ścianie zamiast piasku proszę użyć zwir o średnicy ziaren 8-16 mm, a następnie ułożyć kostkę na 5 cm warstwie kruszywa o średnicy ziaren 2-8 mm. Wykwit, po jego wyschnięciu, należy usunąć na sucho szczotką. Następnie zmyć elewację czystą wodą, najlepiej myjką ciśnieniową lub zraszaczem ogrodowym.

Wykwity na płytkach klinkierowych
Płytki zostały przyklejone klejem wysokoelastycznym i spoinowane fuga szeroką. Po kilku deszczowych dniach, tam gdzie woda stykała się z płytkami, pojawiły się wykwity. Próbowałem czyścić te miejsca wodą i myjką wysokociśnieniową, ale po wyschnięciu nie widać żadnego efektu. Czy istnieją jakieś metody lub środki, które pozwolą trwale usunąć te wykwity, a także nie pozwolą na ich ponowne występowanie? Wykwity są spowodowane przez składniki zaprawy klejowej w połączeniu z nadmiarem wilgoci, dlatego też najlepszymi zaprawami są mieszanki z dodatkiem trasu - wiąże sole i ogranicza możliwość powstania wykwitów. Proces ten ustaje po pewnym czasie, a z wykwitami radzi sobie zwykle sama natura - jest to jednak dla inwestora próba cierpliwości. Samo mycie elewacji nie zawsze bywa skuteczne - należy wcześniej zeszczotkować osad na ile jest to możliwe i dopiero pozostałość usunąć za pomocą czystej ciepłej wody. Warto prace te wykonywać w ciepłe, słoneczne dni, tak by elewacja mogła szybko wyschnąć. Na rynku dostępne są środki chemiczne na bazie kwasów organicznych - tzw. czyściki do klinkieru (Alkutex AC firmy Remmers, Botact R72 firmy Botament itp). Zastosowanie ich nie gwarantuje jednak pozbycia si? wykwitów po jednorazowym zastosowaniu.

Jakiego rodzaju cegły (perforowana, szczelinowa, pełna) użyć na ogrodzenie (słupki i murki) z cegły klinkierowej?

Czy przed murowaniem ogrodzenia z cegły klinkierowej należy nasączać ją olejem lub innymi preparatami?

Fugowanie słupków z klinkieru
1 cm przestrzeni między cegłami jest wystarczająca - PN B 03002:1999r określa dopuszczalną szerokość spoin między 8-15 mm. Spoiny wykonuje się przy użyciu gotowej "zaprawy do spoinowania cegieł klinkierowych"(na opakowaniu jest to wyraźnie zaznaczone). Do zaprawy w postaci suchej mieszanki należy jedynie dodać wody w ilości podanej przez producenta. Zaprawa nie może być zbyt wilgotna - powinna mieć konsystencję "mokrej ziemi". Spoinowanie wykonuje się za pomocą kielni spoinówki o szerokości 10 mm. Zaprawę "wciska" się w szczeliny między cegłami aż do ich całkowitego wypełnienia. Spoinowanie wykonuje się w kierunku od góry do dołu elewacji, wypełniając jako pierwsze spoiny poziome a następnie pionowe. Nie wolno spoinować cegieł w taki sposób jak płytki ceramiczne. Zabrudzenia powstałe w ten sposób na cegle są bardzo trudne do usunięcia.

Fundament pod murkiem klinkierowym
Pod murek z klinkieru nie jest wymagane wykonywanie jakiegoś specjalnego fundamentu. Wystarczy by podmurówka zagłębiona była w gruncie około 50-60 cm. Szerokość podmurówki dobiera się w zależności od grubości murka klinkierowego tak, by była ona węższa od murka o około 3 cm z każdej strony. Np. dla murka o szerokości 25cm , szerokość podmurówki może wynosić 20 cm. Powstały w ten sposób kapinos zabezpieczy częściowo fundament przed spływającą po elewacji murka wodą opadową. Podmurówka powinna wystawać ponad poziom gruntu około 10 cm - zatem w trakcie wykonywania "fundamentu" potrzebny będzie niewielki szalunek. Po związaniu betonu szalunek usuwamy. Warto usunąć grunt (szerokość szpadla) z sąsiedztwa podmurówki i zastąpić go żwirem. Tak wykonana opaska pozwoli na szybkie odprowadzenie wilgoci z okolicy fundamentu a także sprawi, że murek klinkierowy będzie zawsze czysty. Przed ułożeniem klinkieru na podmurówce należy wykonać izolację poziomą np. w postaci 2 warstw papy.

Impregnacja ogrodzenia z cegły klinkierowej
Impregnacja jest zabiegiem, który ma na celu zabezpieczyć cegłę przed przyjmowaniem wilgoci i brudu oraz sprawić, że będzie łatwiej ją utrzyma?ć w czystości. Cegła klinkierowa nie wymaga impregnacji gdyż jej nasiąkliwość jest bardzo mała. Impregnat natomiast dodatkowo uszczelnia strukturę spoiny chroniąc ją przed zanieczyszczeniami. Impregnacja jest wskazana w przypadkach gdy ogrodzenie znajduje się np. w sąsiedztwie drogi, gdzie łatwo ulega zabrudzeniu. Zaimpregnowaną elewację łatwo wyczyścić za pomocą zwykłego zraszacza ogrodowego. Na rynku jest wiele środków do impregnacji np. ULTRAMENT, BOTAZIT itp. Nakłada się je za pomocą pędzla lub natrysku. Zabieg ten można wykonać samemu stosując się do instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. środki te są bardzo wydajne. Więcej informacji można znaleźć np. na stronie www.ultrament.pl

Jak w murku z klinkieru osadzić uchwyty mocujące do drewnianego płotu?
W trakcie murowania słupka wkłada się w spoinę pionową stalowy płaskownik, który stanowi mocowanie dla przęseł ogrodzenia. W przypadku mocowania bramy czy furtki - a więc elementów o dużym ciężarze, należy wykonać dodatkowy element nośny np. w postaci rury stalowej średnicy 80 mm zabetonowanej w fundamencie. Do niej można przyspawać stalowy płaskownik oraz zawiasy bramy i furtki, które bezpiecznie przeniosą obciążenia. Pewnego rodzaju instrukcja jak wykonać poprawnie ogrodzenie z klinkieru oraz inne propozycje rozwiązań pojawią się wkrótce na stronie internetowej www.klinkier.pl w zakładce "mała architektura".

Zalewanie słupka ogrodzeniowego z klinkieru
Wypełnianie słupków zaprawą w ogóle nie jest konieczne. Można to zrobić jedynie w dolnej warstwie na wysokość około 20 cm ale tak by nie było kontaktu zaprawy z klinkierem. Słupki są na tyle sztywne, że na pewno nie ulegną uszkodzeniu. Nie polecam wypełniania słupków mieszanką betonową ponieważ w 95% przypadków kończy się to wykwitami, których usuwanie trwa kilka lub więcej lat. Puste słupki należy wentylować (w dolnej i w górnej części słupka w spoinie piniowej należy włożyć po jednej puszce wentylacyjnej). Jeśli z jakichś powodów konieczne jest wypełnienie słupka betonem (np. będzie wisiała na nim ciężka kuta brama) należy klinkier oddzielić od betonu warstwą styropianu tak by w trakcie zalewania nie było kontaktu mieszanki z klinkierem. Po zalaniu (nigdy nie zalewany go po górną krawędź ale około 10-20 cm niżej) należy dać możliwość wydostania się wilgoci na zewnątrz (czapa, nakrywa powinna być ułożona na sucho lub powinno się zastosować w górnej części puszki wentylacyjne pozwalające usuwać wilgoć na zewnątrz.

Wymiary podmurówki pod ogrodzenie
Szerokość fundamentu pod ogrodzenie murowe zależy od wymiarów zaplanowanego ogrodzenia. Pod typowy słupek o szerokości 38cm (1,5 cegły) wystarczy fundament o szerokości 30 cm. Do takich słupków stosuje się murek o szerokości 25 cm ( 1 cegła) - szerokość fundamentu w tym wypadku to 20 cm. Zalecana wysokość fundamentu to 70 cm , przy czym ok. 10 cm powinien wystawać on ponad teren. Tak dobrane wymiary sprawiają że elementy murowane są szersze od fundamentów po około 3 cm z każdej strony. Utworzony w ten sposób kapinos zabezpieczy fundament przed spływającą wodę opadową. Zbrojenie murków zwykle nie jest konieczne, chyba że praktyka na danym terenie wskazuje inaczej.

Jak zabudować studnię klinkierem?
Zarówno przy omurowaniu betonowej okrągłej dreny cegłą klinkierową jak i wymurowaniu okrągłego murka ceglanego imitującego ceglaną drenę, należy wokół studni wykonać opaskę betonową, na której będzie można posadowić ściankę z cegły. Opaska nie musi sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu - wystarczy by miała głębokość ok 25-30 cm. Rozwiązania elementów ogrodu wykonanych z klinkieru są dostępne, a kolejne będą się pojawiać na stronie internetowej www.klinkier.pl w zakładce mała architektura - zapraszam do odwiedzania strony.

Jasne zacieki na murze z klinkieru
Przyczyn takiego zjawiska może być kilka: a) cofnięta spoina - między cegłami tworzy się półka pozwalająca wodzie rozpuszczać składniki zaprawy, w wyniku czego powstają nacieki; b) zaprawa przygotowana sposobem gospodarczym - użycie zapraw przeznaczonych do murowania i spoinowania klinkieru jest bardziej przewidywalne w skutkach; c) nie przestrzeganie zaleceń producenta zaprawy w kwestii dozowania wody - nadmiar wody dodany do suchej mieszanki może być przyczyną rozpuszczenia soli zawartych w zaprawie; d) pamiętać o izolacji poziomej między fundamentem a murem ceglanym. Jak sobie z tym radzić? Używać właściwych zapraw (do klinkieru), przestrzegać zaleceń producenta zapraw, spoinować na tzw. pełne spoiny. Po wykonaniu pewnej partii ogrodzenia zabezpieczyć element przed wilgocią, opadami itp. np. folią budowlaną. Nie wykonywać prac w czasie opadów i w warunkach obniżonej temperatury. Jeżeli już pojawi się zaciek lub wykwit należy usunąć go szczotką a następnie zmyć czystą wodą bez dodatków środków chemicznych. Wykwity solne są zjawiskiem naturalnym - jest to proces skończony, ustający po pewnym czasie. W przypadku powtarzających się zacieków można użyć środków na bazie kwasów - czyścików do klinkieru np. Botact R72, a następnie zaimpregnować mur olejem do klinkieru Botact R73. Atlas Delfin jest przeznaczony do typowej ceramiki budowlanej - nie jest to produkt przeznaczony do klinkieru. Dla bezpieczeństwa proponuje stosować środki, których producent wyraźnie wskazuje, że przeznaczone są do klinkieru.

Klinkier 1 i 2 klasy
Podział na gatunek 1 i 2 przeprowadzany jest w procesie kontroli technicznej i nie wynika z różnic w wytrzymałości - bo ta w obu przypadkach jest taka sama. Cegłę zalicza się do klasy 2 jeśli stwierdzi się w niej np. przebarwienia, uszczerbienia krawędzi - wady, które wpływają na wygląd cegły, a nie na jej parametry techniczne.

Klinkier zamiast glazury
Płytki klinkierowe można wykorzystać także w tak trudnych miejscach, jednak warto taką powierzchnię zaimpregnować środkami do impregnacji klinkieru. Polega to na nałożeniu pędzlem lub natryskiem bezbarwnego środka, który nie zmienia koloru okładziny, natomiast chroni płytkę i spoinę przed zabrudzeniami oraz sprawia, że łatwiej taką powierzchnię utrzymać w czystości. Obecnie jest wiele środków do impregnacji klinkieru np. ultrament, botact, funcosil itp. - do nabycia w sklepach z klinkierem, składach i marketach budowlanych. Płytki kleimy za pomocą kleju elastycznego do zagruntowanej ściany. Spoinę wypełnia się zaprawą do spoinowania klinkieru przez wciskanie jej za pomocą kielni spoinówki 8-10mm a nie jak w przypadku płytek glazurowanych przez powierzchniowe rozcieranie (może spowodować trudne do usunięcia plamy). Po 10-u dniach na wykończoną powierzchnię nanosimy pędzlem impregnat - w razie konieczności powtarzamy zabieg dwu - trzykrotnie.

Renowacja muru z cegły
Po usunięciu wolnych ubytków można wzmocnić podłoże za pomocą mleczka gruntującego, a następnie obrzucić zaprawą cementowo-wapienną. Na tak przygotowane podłoże można stosować farby lub tynk szlachetny. Można również obłożyć ścianę płytką klinkierową imitującą cegłę.

Efekt mokrej cegły
Proponuję zastosować jeden z preparatów: Fungosil, Botazit MS 80 lub Botact R 73. Zakupiony środek lub jego próbkę proszę wcześniej przetestować na murze i sprawdzić czy ostateczny efekt jest zadowalający.

"Oszronione" ogrodzenie
Przyczyną powstania wykwitu jest prawdopodobnie użyta do murowania zaprawa cementowa, a dokładniej zawarte w cemencie dodatki i zanieczyszczony (nie płukany) piasek. Wykwit powstaje, gdy rozpuszczone przez wodę - zawarte w składnikach zaprawy, sole minerały i inne związki chemiczne przedostają się na powierzchnię licową cegieł i krystalizują w postaci wykwitów. Skala procesu jest jeszcze większa jeśli do zaprawy dodano wapna. Jak usunąć osad - należy poczekać na kilka słonecznych i ciepłych dni aby nalot mógł wyschnąć. Jeżeli nie zniknie sam na skutek działania wiatru i słońca, należy usunąć go na sucho za pomocą średnio twardej szczotki. Jeżeli osad jest rozpuszczalny w wodzie można umyć ogrodzenie czystą wodą bez żadnych dodatków. Prace te należy wykonywać w słoneczny i ciepły dzień, aby mur mógł wyschnąć w możliwie krótkim czasie. Może się zdarzyć, że zabieg ten trzeba będzie powtarzać.

Wykwity solne
Proszę poczekać na kilka słonecznych dni. Osad pod wpływem temperatury i wiatru powinien się osuszyć i zniknąć. Proces ten można przyspieszyć czyszcząc elewację na sucho średnio twardą szczotką. Elewacje można zmyć później czystą wodą bez dodatków płynów czy środków chemicznych. Do ustania procesu powstawania solnych wykwitów potrzeba niestety czasu i cierpliwości. Środki chemiczne są ostatecznością i nie zalecam ich stosowania. Użyte zbyt wcześnie mogą przedłużyć tylko cały proces.

Stare, nowe cegły
Najefektywniejszym sposobem usunięcia starego tynku jest śrutowanie lub piaskowanie elewacji. Trudne do odspojenia pozostałości usuwa się środkami zmiękczającymi do betonu np. Decap firmy Chryso. Przy używaniu wszystkich środków chemicznych należy przestrzegać przepisów BHP, gdyż są to głównie roztwory kwasów organicznych. Same cegły można wyczyścić przez szczotkowanie średnio twardą szczotkę oraz przez zmywanie środkami do czyszczenia cegieł tzw. czyścikami do kamienia naturalnego np. Botact R72, Ultrament itp.
Podobają mi się "meble kuchenne" wymurowane z klinkieru. Mam jednak obawy, że taką kuchnię trudno jest utrzymać w czystości. Czy są jakieś impregnaty, które zabezpieczą cegłę przed zalaniem i zniszczeniem?
Na rynku dostępne są preparaty, które chronią cegłę przed zabrudzeniem, wilgocią i pozwalają utrzymać ją w czystości. środki te dobiera się w zależności od rodzaju cegły - zwykła lub ręcznie formowana. Proszę o nie pytać w punktach sprzedaży klinkieru; ich nazwy handlowe to np. Botament , Ultrament. Preparaty nanosi się pędzlem, minimum 10 dni po wmurowaniu i zafugowaniu cegieł - na całą powierzchnię. Preparat chroni zarówno cegłę, jak i spoinę.

Zabezpieczenie ręcznie formowanych cegieł
Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych środków chroniących m.in. takie materiały jak cegła ręcznie formowana przed zabrudzeniami i wilgocią. Wśród nich są np. Renoval, Funcosil SNL firmy Remmers, Botazit MS 80 firmy Botament, Impregnat do kamieni naturalnych firmy Ultrament.

Impregnacja cegieł
Fugi proszę uzupełnić tzw. zaprawą do klinkieru - bardzo dobrze nadaje się ona do uzupełniania i wypełniania fug. Po tym zabiegu ścianę należy zaimpregnować bezbarwnym środkiem do impregnacji cegieł np. Botazit.

Ciemne wykwity na ścianie kominowej

Mam komin z cegły klinkierowej SAHARA. Chcę zrobić od góry zadaszenie komina z bocznymi wylotami. Czy w Państwa ofercie są jakieś gotowe elementy do wykonania takiego zadaszenia?

Czarny zaciek na kominie z cegły klinkierowej
Sam zaciek można spróbować usunąć środkami tradycyjnymi: czystą ciepłą wodą - bez dodatków środków chemicznych, lub jeśli ten sposób zawiedzie środkami do czyszczenia klinkieru np. Botact R72 , czyścik do klinkieru Ultrament itp. Ważniejszym jednak tak naprawdę jest usunięcie przyczyny powstania zacieku, w innym przypadku może on się stale powtarzać. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka: wykonanie komina z cegły perforowanej, źle wykonana obróbka blacharska wokół komina, nieszczelność spoiny. Proponuję zlecić sprawdzenie komina firmie zajmującej się murowaniem kominów oraz dekarstwem.

Ile zaprawy?
Na jedną cegłę zużywa się około 1 - 1,5 kg suchej zaprawy do murowania klinkieru - zależy to oczywiście od kultury pracy murarza. Dodatkowo zalecam kupić zaprawę do spoinowania cegieł - worek 25 lub 30 kg - bo takie opakowania są dostępne na rynku, powinien wystarczyć na taką ilość cegieł.

Komin z cegły klinkierowej
Niezależnie od tego jaką cegłę Pani wybierze należy pamiętać, że powinna być to cegła pełna. Cegła klinkierowa ma tą przewagę, że charaketryzuje się bardzo małą nasiąkliwością - pełną mrozoodpornością, co z kolei przekłada się na trwałość. Kominy wykonane z tej cegły są ozdobą dachu - co nie zawsze da się uzyskać stosując cegłę zwykłą. Na cegłę klinkierową nie udziela sę terminowej gwarancji - trwałość tego materiału jest oceniana na ponad sto lat. W przypadku reklamacji stosuje się ogólne warunki rękojmii.

Komin z cegły klinkierowej 2
Jak najbardziej tak. Jest to produkt o bardzo dużej wytrzymałości na ściskanie, produkt ognio i mrozoodporny. Sama cegła jest wypalana w temperaturze przekraczającej 1100 stopni C i taką temperaturę wytrzymuje.

Kominy z cegły otworowej
Zgodnie PN B 10425 "Przewody dymowe, spalinowe i wentylacyjne murowane z cegły" - do wykonania przewodów (bez rozgraniczania pod czy ponad dachem) - "...należy stosować cegłę pełną wypalaną z gliny klasy minimum 15.

Obudowa komina z cegły
...Wiem, że lepsza jest cegła pełna i zgodnie z obowiązującymi przepisami kominy (przewody spalinowe) winny być murowane z cegły pełnej. Jednak zetknąłem się z taką interpretacją GUNB: „Przewód kominowy murowany z cegły po włożeniu do niego blaszanego wkładu kominowego przestaje być przewodem kominowym murowanym, lecz staje się przewodem kominowym prowadzonym w obudowie, którą w tym przypadku jest komin murowany z cegły. Zatem nie musi spełniać wymagań ust.3 §140 Warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”.
Wybór cegły pełnej na komin nie jest przypadkowy i uwarunkowany jedynie przepisami. Stosowanie dziurawki do wykonania kominów jest poważnym błędem i świadczy o braku zrozumienia warunków, jakie panują na dachu. Większość osób nie zdaje sobie sprawy ze sposobu działania wiatru na dachu. Silny wiatr wpycha wodę z opadów atmosferycznych w najmniejsze szczeliny, przesuwa wodę w każdym kierunku - także do góry, wypełniając wszelkie możliwe kanały. Skala intensywności zjawiska penetracji dachu przez wodę i wiatr, jest tym większa im gorsze są warunki pogodowe. Mimo najszczerszych chęci i dokładności wykonawcy, kominy obudowane cegłę szczelinową w 90 % przypadków przeciekają. Zgromadzona w dziurawce woda może przemieszczać się w dół powodując zacieki we wnętrzu budynku.

Problem z kominem
Rzeczywiście to częsty błąd i trudno podać jedną słuszną receptę, która byłaby pomocna. Przede wszystkim należy sprawdzić szczelność spoin. Jeśli komin został wymurowany na niepełne spoiny (spoina jest cofnięta względem lica cegły) należy usunąć spoinę do głębokości około 15 mm i wykonać nową spoinę licując ją z cegłą. Minimum po 10 dniach spoinę i cegłę można powlec środkiem impregnującym. Nie zmienia on koloru cegieł natomiast chroni powleczone powierzchnie przed wilgocią i brudem. Należy zastanowić się także nad wykonaniem nasady kominowej, tak by woda opadowa nie dostawała sę do wnętrza komina.

Zapach wędzonki
Zapach ten jest konsekwencją palenia w kominku mokrym drewnem. Czy istnieją jakieś środki chemiczne do usuwania takich zapachów? Niestety nie znam środka chemicznego, który pozwoliłby pozbyć się opisanego zapachu. Proponują palić w kominku suchym drewnem przy możliwie dużym ciągu. Suche drewno ma większą kaloryczność i pozwala na uzyskanie wyższej temperatury spalania. Sądzę, że pozwoli to osuszyć przewód kominowy, a tym samym zniweluje przykry zapach.

Wykwity na kominie
Owszem, para wodna powstała w wyniku spalania gazu jest odpowiedzialna za powstałe wykwity, ale tylko częściowo. Przypuszczam, że głównym powodem jest jednak użyta do murowania komina zaprawa murarska. Sole zawarte w zaprawie pod wpływem wilgoci ulegają rozpuszczeniu i kiedy dojdzie do odparowania wody na licu cegły pojawia się biały osad w postaci solnego wykwitu. Proszę usunąć ten osad mechanicznie za pomocą średnio twardej szczotki - pozostałości zmyć czystą wodą bez dodatków (środków chemicznych). Wykwity po kilku takich zabiegach powinny zniknąć całkowicie. Na rynku dostępne są środki chemiczne na bazie kwasów, do usuwania tego typu zanieczyszczeń, jednak nie polecam stosowania ich w pierwszej fazie usuwania wykwitu. Stosuje się je dopiero wtedy, gdy wyżej opisana metoda nie przynosi efektów.
